Drewniane podkładki pod kubek


Share Button

Jeśli tak jak ja jesteście miłośnikami stylu rustykalnego, koniecznie musicie zadbać o to, by w waszej rustykalnej jadalni, kuchni lub pokoju pojawiły się drewniane podkładki. Styl rustykalny cieszy się nie słabnącym powodzeniem. Kojarzony zazwyczaj z natura i wiejskim klimatem, daje możliwość do rozwijania twórczej pasji. Już na wstępie powinnam się wam przyznać, że z zamiarem zrobienia takich podkładek nosiłam się kilka lat. Niestety jak to zazwyczaj bywa u większości z nas, ilość wymówek niestety zwyciężyła. Ale przyszedł czas na twarde podejście do tematu, tym bardziej, że podkładki same zaczęły mi się pchać na stół. A mianowicie było to tak, że tata mojej serdecznej koleżanki Ani (którą oczywiście pozdrawiam), na zapotrzebowanie ogrodu wycinał plastry drewna, z których później, po wcześniejszym zaimpregnowaniu powstała ścieżka. Ania długo się nie zastanawiając, zaproponowała mi kilka takich plasterków o wybranej średnicy. A gdy narzędzie leży i czeka, to już nie pozostaje nic innego, jak DZIAŁANIE!

Drewniane podkładki 9
Plastry drewna odpowiednio zaimpregnowane, doskonale sprawdzają się w kuchni jako bloki rzeźnicze, deski do serów lub ciast. Moje mniejsze będą służyły jako drewniane podkładki pod kubki, natomiast większe jako podkładki pod talerze.

Drewniane podkładki 7

Drewniane podkładki 2
Drewniane podkładki 4
1.) Zanim jednak zabierzemy się do roboty, musimy pamiętać, że tylko na suchym drewnie możemy pracować. W przeciwnym razie, z czasem zacznie nam ono puszczać żywicę lub pękać. Drewno kurczy się w warunkach suchych i pęcznieje przy wysokiej wilgotności. W domu zazwyczaj mamy stałą temperaturę, a drewno nie jest narażane na wilgoć, więc jeśli zależy nam aby wykonane podkładki były trwałe, musimy pamiętać o ówczesnym wysuszeniu drewna.

Drewniane podkładki 5
2.) Jeszcze jedna ważna sprawa, bardziej estetyczna. Drewniane podkładki, do których dążymy, mogą być z dodatkiem kory, ale możemy też ją usunąć. W ów czas będą bardziej minimalistyczne. Decydując się jednak na pozostawienie kory, musimy pamiętać aby i ją pokryć preparatem zabezpieczającym. Ze względu na to, że uwielbiam naturalne dodatki, a minimalizm raczej jest mi obcy, zdecydowałam się na pozostawienie kory.
3.) Zabieramy się do działania. Potrzebujemy papier ścierny o różnej mineralności, tak aby pozbyć się wszelkich zgrubień i jak najbardziej wygładzić naszą powierzchnię. Zaczynamy od papieru o grubych oczkach, aby wyrównać nierówności powstałe od cięcia piłą.

Drewniane podkładki 3
4.) Kiedy powierzchnia jest już równa, zmieniamy papier na drobniejszy, aby stała się jeszcze gładsza. Na koniec ( jeśli oczywiście taką macie) w ruch idzie szlifierka oscylacyjna i to ona wszystko dokładnie dopracowuje. No może, z naszą małą pomocą.

Drewniane podkładki 11
5.) Gdy plastry są już wyszlifowane, możemy przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką aby pozbyć się pozostałości pyłu. Długi czas szlifowania z pewnością nagrzał trochę drewno, dzięki czemu słoje lekko pociemniały a ich zarys się wyostrzył.
6.) Teraz czas na podjęcie jednej z ważniejszych decyzji. A mianowicie chodzi o ostateczny wygląd naszych podkładek. Rozwiązań jest kilka, a możesz postawić na ostatnio coraz bardziej powszechną technikę decoupage. W tym celu malujemy środek naszej podkładki na biało i nanosimy za pomocą Vikolu, lub specjalnie przeznaczonego do tej techniki Mod Podge, dowolnie wybrany wzór z papierowej serwetki. Po wyschnięciu nanosimy lakier ochronny. Ja polecam Vidaron, który występuje w macie i w połysku. Z pewnością, jest to bardzo efektowna technika ozdabiania drewnianych przedmiotów.

Drewniane podkładki 6
Możesz też postawić na naturalność i zwyczajnie polakierować drewno. Jeśli jednak przedmiotem twojej pracy nie są drewniane podkładki, a np. deski do serów, ciast lub do krojenia, musisz pamiętać, że używane przez Ciebie środki nie mogą być chemiczne. W tym przypadku, najlepszą techniką będzie olejowanie,  zwykłym jadalnym olejem rzepakowym. Doskonale sprawdzi się on do konserwacji waszej podkładki. Po tym zabiegu, drewniane podkładki odrobinę zaciemnieją. Po olejowaniu, drewno zostawiamy na całą noc, by wyschło. I już na drugi dzień możemy się cieszyć pięknymi, oryginalnymi i przed wszystkim naturalnymi podkładkami.

Drewniane podkładki 10
Drewniane podkładki, możemy także pomalować na różne kolory, lub wypalić na nich napisy. Jestem pewna, że każdy z was ma już jakiś ciekawy pomysł. Takie zrobione przez nas podkładki, są dużo lepsze od tych kupionych w sklepie, nie tylko ze względu na to, że są zdecydowanie trwalsze, ale szczególnie dla tego, że dadzą nam wiele satysfakcji, z ogromu pacy jaką w nie włożyliśmy.

Drewniane podkładki 8

Jeśli jakimś cudem dalej nie wierzycie w swoje możliwości, a mimo to bardzo chcielibyście mieć takie drewniane podkładki w swoim domu, zamieszczam Wam pod spodem kilka linków do stron, na których możecie je kupić:

http://seehomeshop.blogspot.com/p/oswietlenie.html

http://pl.dawanda.com/product/92629051-drewniane-podkadki-pod-kubek-komplet-2-szt

http://www.drewnianedodatki.pl/25-podkladki-pod-kubek

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *