Stolik z pnia – czyli nasz kawałek natury w domu


Share Button

Pień drzewa, wykorzystany w aranżacji wnętrza jest absolutnym must have tego sezonu. Szczególnie przypadł wszystkim do gustu stolik z pnia, który z pewnością sprawdzi się w każdym wnętrzu.

tree-stump-table
Na pewno spotkaliście się z taką propozycją w sklepach, oferujących produkty hand made. Niestety ich ceny często zaczynają się od 600zł, a bardziej intrygujące egzemplarze nawet do 2000 tys. (Na stronie www.mebelio.com znajdziecie takie stoliki gotowe do sprzedaży). Dlatego też, chciałabym was dzisiaj zachęcić do samodzielnego stworzenia takiego stolika z pnia. Naprawdę nie jest to takie trudne, a efekty mogą być piorunujące.

stolovi-od-panja-1 (1)
Takie kreatywne wykorzystanie drewna, sprawdzi się w każdym typie wnętrza. Począwszy od stylu rustykalnego, do którego was wszystkich nakłaniam, po styl eko ( który jest coraz powszechniejszy w Polsce), a także w stylu wiejskim, industrialnym i wszystkim dobrze znanym, stylu skandynawskim. To jaki charakter nabierze nasz kawałek drewna, zależy tylko od nas samych. Jestem pewna, że doskonale sprawdzi się on jako stolik kawowy, który z powodzeniem wykorzystamy w salonie, sypialni, na balkonie lub tarasie. Drewno daje nam szereg możliwości, dzięki różnorodnym kształtom, średnicy i wielkości. Dlatego nasz stolik z pnia może być całkiem mały, lub pokaźnych kształtów.

stylowi_pl_wnetrza_32262378
Takie pnie drewna możemy, także zestawiać w grupach np. trzy stoliki każdy w innej wielkości. Mogą one stać na podłodze lub nóżkach o fikuśnym kształcie.

crafts-made-of-wood-new-8

b_1_33481
 Wszystko to kwestia pomysłu i indywidualnych upodobań. Coraz częściej stajemy się zwolennikami naturalnych rzeczy, które są nieodłączną częścią stylu rustykalnego. Dlatego jako pierwszy przedstawię wam stolik z pnia w formie naturalnej, czyli tylko oczyszczony z widniejącą korą.

52d3c49d2de03f342fc1ed2c73f7760e12429fea,0
Proponuję aby taki stolik wcześniej oszlifować z wierzchu i po olejować. W ów czas słoje się wyostrzą i nabierze on wspaniałego wyrazu. Stolik można przemalować na bardzo modną biel lub każdy inny kolor, dzięki temu łatwiej będziemy mogli dopasować go do charakteru naszego wnętrza i nie będzie on tak surowy w wyrazie. Taki pomalowany stolik z pnia, świetnie sprawdzi się we wnętrzu skandynawskim.

7273f30ccc86ff3713594880c7f2bc2c
madera-32
Fajnym pomysłem jest też doczepienie do naszego stolika kółek. W ten sposób, nasz pień stanie się bardziej nowoczesny i mobilny.

Jak zrobić stolik z drewnianego pnia? To bardzo łatwe!

Potrzebujemy:

– Drewniany Pień
– Młotek
– Szlifierka
– Dłuto
– Farba lub olej rzepakowy ( w zależności od stylu w jakim chcemy zrobić stolik)
– Pędzel
– Filcowe podkładki lub kółka

stolik z pnia 2
I. Pierwszym krokiem, jest ściągnięcie kory z pnia. Do tego potrzebne nam będzie dłuto. Wsadzamy dłuto między korę a pień i delikatnie uderzamy w dłuto. Kora powinna oddzielać się od pnia, bez użycia dużej siły. Powtarzamy proces, aż do momentu całkowitego usunięcia kory z pnia.

II. Kolejnym krokiem jest zeszlifowanie pozbawionego już kory pnia, aby wygładzić jego ostre krawędzie. Potrzebna nam będzie szlifierka, z papierem ściernym o średniej grubości ziaren. Pamiętaj aby zeszlifować górę oraz spód pnia. Gdy cały pień zostanie zeszlifowany, przetrzyj go mokrą szmatką, aby pozbyć się pozostałości pyłku.

III. Gdy Twój pień jest już dokładnie zeszlifowany, możesz zabrać się za malowanie. Użyj do tego wcześniej przygotowanej białej farby akrylowej oraz pędzla. Pozostaw pień do wyschnięcia. Jeśli chcesz uzyskać naturalny wygląd boki pnia pomaluj lakierem, a wcześniej wygładzoną górę, natrzyj olejem rzepakowym, najlepiej kilka krotnie. pozostaw do całkowitego wyschnięcia na 24h.

IV. Ostatnim krokiem jest podklejenie jego spodu filcem, lub dokręcenie kółek. Dzięki temu przy przesuwaniu pnia, unikniemy uszkodzeń podłogi.

Inne świetne pomysły na stolik z pnia znajdziecie na stronie http://www.homebook.pl/.

stolik z pnia 1

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *