Wielkanocny stół – o tym musicie pamiętać!


Share Button

Chyba każdy z nas przyzna, że śniadanie wielkanocne jest tym najbardziej uroczystym w roku. Dlatego, aby podkreślić jego charakter, powinniśmy zadbać nie tylko o smak potraw, ale także o oprawę całego stołu.  Wielkanocny stół ma bowiem, ogromny wpływ na charakter i atmosferę spotkania.

18111_huge
Zabierając się do przygotowywania wielkanocnego śniadania, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1) Pierwszą z panujących zasad, jest oczywiście biały obrus, symbolizuje on białe płótno, w które owinięte zostało ciało Jezusa. Mimo, że tak nakazuje tradycja, dziś dobiera się także kolorowe nakrycie, będące symbolem radości, nadchodzącej wiosny i nowoczesności.  Jednak biel pozwala nam na wszelaką aranżację stołu, to na niej, najładniej odbijają się zielone wiosenne dodatki, takie jak gałązki bukszpanu, owies czy bazie.

landscape_1426025272-easter-table-lgn
2)Wielkanocny stół kieruje się odrobinę innymi zasadami nakrywania, niż podczas przygotowywania wykwintnej kolacji, czy Wigilii. Najważniejsze, a więc centralne miejsce zajmuje kosz wielkanocny, lub półmisek z poświęconym pokarmem. Nie może tam też zabraknąć tak zwanej „zastawy środka stołu”, a więc wazy z łyżką wazową, maselniczki z barankiem, oraz naczynka na sól i pieprz.
3) Śniadanie wielkanocne, zazwyczaj rozpoczynamy od dzielenia jajkiem. Zaraz po nim, zwykle zabieramy się do spożywania żurku z białą kiełbasą . Dlatego też stół wielkanocny, nakrywany jest  w specyficzny sposób. Zastawa i sztućce, a przede wszystkim ich układ, muszą być ułożone tak, aby odpowiadały kolejności z jaką spożywa się potrawy. Kolejną ważną rzeczą jest zastawa, oczywiście świąteczna. W tym roku w sklepach króluje zastawa z motywami florystycznymi, a także gładkie pastelowe talerze z ozdobną koronką na brzegach.  Na pewno uda wam się znaleźć coś, co będzie nawiązywało do wielkanocnego klimatu! Piękne wielkanocne komplety, znajdziecie na tej stronie http://www.villeroy-boch.pl/shop/wielkanoc/zastawa-wielkanocna.html11org163941a10419a5c8ee9297701fee411a
4) A teraz moja ulubiona część, czyli DEKORACJE. Wszelkie drobiazgi dodają uroku i dodatkowo podkreślają atmosferę tego okresu. Warto zatem zadbać o każdy detal. Jeśli chodzi o kolorystykę, wielkanocny stół uwielbia kolory wiosenne, takie jak: żółty, biały, zielony i odcienie fuksji. To święto dla wielu kojarzy się z naturą budzącą się do życia, ważnym akcentem będą więc żywe kwiaty (żonkile, tulipany, szafirki, krokusy, forsycje i narcyzy). Musimy pamiętać o tym, aby kwiaty nie były zbyt wysokie, tak aby nie przeszkadzały naszym gościom, w swobodnym sięganiu po potrawy.

stylowi_pl_design_20983509
8_1667739
Ilość dekoracji także nie powinna być duża, w końcu nie chcemy by wielkanocny stół wydał się przeładowany. Wesołe, malutkie kurczaczki, dostojna kura czy białe baranki? Dodatki wybierzcie sami. Jestem pewna, że świetnie sobie z tym poradzicie. W tym roku, piękną kolekcję wielkanocnych ozdób wydał sklep Home&You, http://home-you.com/pl/wielkanoc. Rejestrując się na tej stronie https://home-you.com/pl/newsletter otrzymacie 10% rabatu na pierwsze zakupy. Serdecznie polecam.

awesome-easter-home-decor_white-happy-easter-egg-ornament_wihite-ceramic-vase_white-bunny-babbit-bust-figurine-945x851
Niewątpliwie wielkanocny stół powinien być radosny, tak jak święta Zmartwychwstania Pańskiego. Przemyślane i estetyczne nakrycie, podkreśli uroczysty nastrój świątecznych dni, a nasi biesiadnicy, z pewnością poczują się komfortowo. Powodzenia.

dsfgbvszdfb

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *