Wieńce wielkanocne – piękne dekoracja na drzwi 3


Share Button

Jeszcze kilka lat temu, wieńce wielkanocne kojarzone były przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Ten zwyczaj ostatnio uległ zmianie, a wieńce wielkanocne są coraz popularniejsze. Mimo, że wizualnie są całkiem inne, to zamysł pozostał ten sam – podkreślić świąteczny czas, jakim jest Wielkanoc.  Kiedyś uważano, że wieniec jest symbolem magicznym, oznacza nieskończoność i krąg życia. W wielu krajach, symboliczny wieniec cało-rocznie ozdabia drzwi wejściowe, lub ścianę przy jadalnym stole. Dziś jednak jego znaczenie zajmuje drugie miejsce, a dekoracja jaką są wieńce wielkanocne, stały się przede wszystkim ozdobą domu. Wieńce zaczęły pojawiać się nie tylko na drzwiach wejściowych, ale i przy stołach, schodach, bramie czy np. w oknie. Dzisiaj jednak, zajmiemy się tymi najpopularniejszymi.

Wieńce wielkanocne na drzwi
Do stworzenia wieńca możesz użyć  bazi, bukszpanu, pędów winorośli, gałązek z drobnymi zielonymi listkami lub skorzystać ze sztucznych kwiatów. Wystarczy jeśli wyposażysz się w sekator lub bardzo ostre nożyczki. Gotową obręcz, możesz zakupić w kwiaciarni, empiku (obręcz ze styropianu) lub w tanich sklepach „Wszystko po 5zł”, tam jednak chyba są najtańsze (od 1zł do 3zł). Dobrym podkładem są również wiklinowe ozdobne obręcze, lub pianki, w które możemy powpinać nasze ozdoby. Mam nadzieję, że wielkanocne wieńce będą zdobywać coraz większe uznanie i na stałe wpiszą się w listę polskich tradycji. Do wyboru, mamy bardzo wiele form – zobaczcie sami.

1.) Pastele to najbardziej wiosenne barwy. Nie może ich zabraknąć na wielkanocnym stole! W tym roku hitem jest pudrowy róż. Wieniec ukazany na zdjęciu poniżej, wykonany jest ze skrawków materiałów, a ozdobne jajeczka w rożnych kolorach, z pewnością dostaniecie w Pepco. http://www.pepco.pl/

Wieńce wielkanocne 4
2.) Uwielbiam takie naturalne formy, żadnych sztucznych dodatków. Podstawa z pewnością wykonana jest na piankowej formie, która pozwala na wpinanie ozdób w różnych kierunkach. Wieńce wielkanocne 12
3.) Ten wieniec jest idealny, dla każdego kto lubi prostotę. Jedna figurka na środku sprawia, że od razu wiemy na jaką okazję jest przeznaczony. A brak innych elementów pozwala na ponowne wykorzystanie podstawy.

Wieńce wielkanocne 11
4.) Wieńce wielkanocne, nie muszą być okrągłe. Ten z pewnością urzeka swoim nietypowym kształtem. Do jego wykonania potrzebujemy tylko giętki drucik i gałązki bukszpanu. Taki zając na pewno przypadnie do gustu dzieciom!

Wieńce wielkanocne 9
5.) Tak jak wspominałam wcześniej, dobrym podkładem do wykonania wieńca jest gotowa wiklinowa obręcz. W tym przypadku delikatnie bielona. Ten wieniec jest chyba najmniej pracochłonny, a przede wszystkim, bardzo łatwy do wykonania. Do gotowej podstawy, wpinamy kilka ozdobnych gałązek. Na gorący klej mocujemy figurkę i wiążemy kokardę. Kilka chwil i mamy cudowny efekt.

Wieńce wielkanocne 10
6.) Wieńce wielkanocne, to idealna okazja na pokazanie swojej inwencji twórczej. Te przedstawione poniżej, także wykonane są na gotowych podstawach. Ich ceny z roku na rok maleją, a ty możesz dać się ponieść wodzy fantazji.

Wieńce wielkanocne 8
Wieńce wielkanocne 5
7.) Ze względu, na ogromną ilość dekoracji i panujący przepych, wykonanie tych ozdób niestety będzie dosyć drogie. Ale jeśli macie trochę wolnego czasu, większość z nich możecie zrobić sami. Jajeczka mogą zastąpić wydmuszki lub styropianowe podstawy. W powstałe zakamarki, wsuniemy kilka gałązek bukszpanu. Na wykończenie maleńkie klamerki i ozdobna kokarda. Jeśli drzemie w was dusza zbieracza, z pewnością większość z tych rzeczy macie już w domu:)

Wieńce wielkanocne 13
Wieńce wielkanocne 14
Wieńce wielkanocne 1
8.)Na zakończenie, jeszcze kilka propozycji z wykorzystaniem sztucznych kwiatów. Jestem pewna, że wam się spodobają. Wieńce wielkanocne 6
Wieńce wielkanocne 3
Wieńce wielkanocne 2

Zainspiruj się!

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Wieńce wielkanocne – piękne dekoracja na drzwi